Jak się ubrać

Jeśli nie wiesz, jak się ubrać wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, radzimy Ci przejść się do firmy i podpatrzeć sposób, w jaki ubierają się jej pracownicy.

Zasięgnęliśmy opinii na ten temat w kilku firmach i oto, czego się dowiedzieliśmy:

Z jednej strony jest wiadome, że dyskretny strój na pewno nikogo nie urazi, jednak z drugiej strony taki strój nie pomoże nam zapisać się w pamięci osoby prowadzącej spotkanie. Oczywiście rodzaj ubioru, jaki wybierzesz, będzie zależał od: rodzaju stanowiska, o jakie się ubiegasz, sektora firmy oraz od Twoich własnych cech charakteru, jakie chciałbyś uwypuklić.

Margarita Rodríquez, kierownik działu kadr w jednej z pierwszych firm zajmujących się Internetem, z siedmioletnim doświadczeniem w przeprowadzaniu procesów rekrutacyjnych dla branży Telekomunikacji i Reklamy twierdzi, że „czasy granatowych mundurków już dawno się skończyły”, chociaż podkreśla, że czarny kolor jest najpopularniejszy. Jeśli szukasz pracy na stanowisku kreatywnego twórcy reklam, zaprezentuj coś bardziej oryginalnego, jak na przykład „spodnie w wesołym kolorze … bo przecież musisz się sprzedać, a Twoim celem jest zapisanie się w pamięci pracodawcy”.

Esther, świeżo upieczona absolwentka wyższej uczelni, aktualnie asystentka w agencji reklamowej radzi: „Jeśli szukasz pracy w branży rozrywkowej (kino, sztuka, wydawnictwa, projektowanie, agencje reklamowe lub Public Relations o charakterze liberalnym), powinieneś wykazać się indywidualizmem i nie sprawiać wrażenia chodzącej maszyny do pracy. Postaraj się, aby pokazać swój jak najbardziej reprezentacyjny wizerunek i nie zjawić się na rozmowie kwalifikacyjnej ubrany w przysłowiowe papcie.”

Daj z siebie to, co najlepsze.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, podobnie jak na egzaminie, cel jaki przyświeca każdemu z nas jest pokazanie się z jak najlepszej strony. Chociaż wydawać by się to mogło czymś naturalnym, fakt postawienia na „ja” zamiast na „lepiej” sprawia, że znaczenie słowa wizerunek kompletnie się zmienia. Jeśli nie czujesz się dobrze w ubraniu, jakie masz na sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, powinieneś zastanowić się, czy rzeczywiście chcesz pracować na oferowanym stanowisku.

Weź pod uwagę słowa Marii, doradcy d/s marketingu, która stawiła się na swojej pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej w firmie, w której do dzisiaj pracuje ,”w drogim markowym żakiecie, którego nie cierpiałam, tak jak nie cierpię wszystkich garniturów”. Chciałam sprawić wrażenie dojrzałej profesjonalistki. Właśnie skończyłam studia i chciałam wyglądać na kilka lat starszą, ale czułam się niezręcznie podczas całej rozmowy.” Maria ukończyła historię sztuki i zainteresowała się tą pracą, ponieważ z oferty wynikało, że jest to odpowiedzialne stanowisko dla kreatywnej osoby. A dzisiaj mówi: „Od lat pracuję na stanowisku, którego nienawidzę; w pracy cały czas muszę nosić żakiety. Myślę, że to właśnie czeka osoby, które starają się udawać kogoś, kim tak naprawdę wcale nie chcą być.”

W razie wątpliwości dotyczących ubioru, radzimy wybrać strój oficjalny. Ubierz się możliwie jak najlepiej, pamiętając o schludności ubioru i dbając o szczegóły podkreślające Twój styl. Perfumy zostaw na innego typu spotkania, ale nie zapominaj o użyciu dezodorantu. Mężczyźni: ogólcie się. Kobiety: nie przesadzajcie z makijażem. I coś, o czym nie można zapomnieć – przed spotkaniem zadbajcie o schludny wygląd dłoni. Przypomnicie sobie o tej radzie w momencie, gdy osoba przeprowadzająca rozmowę przypieczętuje umowę o pracę uściskiem dłoni.

Daniel Fernández, dziennikarz

Dodaj komentarz