Dostosowanie curriculum do potrzeb indywidualnych

Jeśli rozesłałeś już tysiące CV i nie otrzymałeś nawet jednego „dziękuję” w odpowiedzi, oznacza to, że nadszedł czas, aby ponownie zasiąść przed komputerem i uważnie je przeczytać.

Nie opracowuj jednego curriculum. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że każda firma jest inna i potrzebuje innego pracownika. Z pewnością Twoje CV ma takie same szanse jak każde inne. Jednak jego skuteczność znacznie się zwiększy, jeśli podkreślisz te dane, które są w bezpośrednim związku z działalnością firmy.

A dodatkowo, przecież nie chcesz być taki sam jak inni. I chcesz dotrzeć do spotkania kwalifikacyjnego, a dopasowanie Twojego CV do indywidualnych potrzeb każdej z firm będzie Ci w tym niezmiernie pomocne.

Dostosowanie CV do indywidualnych potrzeb nie jest czarną magią. Jeśli nie potrafisz tego zrobić osobiście, oddaj je w ręce odpowiednich osób, które je przeanalizują i pokażą Ci jego słabe strony. Osoby takie to pracownicy branży zawodowej, w której chcesz znaleźć pracę. Oprócz porady mogą one dodatkowo zrobić jeszcze dwie rzeczy: zaoferować Ci pracę lub porozmawiać z innymi ludźmi poszukującymi ludzi takich, jak Ty. W ten sposób dostosowując Twoje CV do indywidualnych potrzeb osiągniesz więcej, niż wysyłając Twoje standardowe CV na adresy ofert, które Cię interesowały.

Osoba, która czyta Twoje CV, tak jak każdy egzaminator, będzie szukać najróżniejszych powodów, aby się z Tobą nie zobaczyć. Jesteś tylko jednym więcej wśród góry podań i aby pomyślnie przejść przez tę próbę, nie możesz się zadowolić napisaniem tego co zawsze.

Osoby pracujące w danej branży bez najmniejszych problemów zauważą, czego brakuje w Twoim CV. Ludzie ci najszybciej i najefektywniej pozwolą Ci zauważyć, w jaki sposób znacznie możesz ulepszyć CV poprzez podkreślenie rzeczy, które rzeczywiście są wymagane na danym stanowisku. Kogo powinieneś ująć na liście kontaktów? A więc zacznij od Twoich kolegów z pracy, dawnych przyjaciół z uniwersytetu, znajomych czy członków rodziny pracujących tam, gdzie chcesz się dostać. Wszyscy oni mogą być bardzo użyteczni tak w procesie ulepszania Twojego życiorysu, jak i w bezpośrednim zdobyciu pracy.

Ale oczywiście nie zapominaj o Internecie. Internet zmienił się tak bardzo, że dzisiaj zarówno kandydaci, jak i osoby rekrutujące wzajemnie się poszukują. W niedalekiej przyszłości jedyne co będziesz mógł zrobić, to zamieścić swoje CV w internetowej giełdzie pracy i czekać, aż Cię ktoś znajdzie. Jednak obecnie ciągle masz możliwość przeglądania treści ofert związanych z Twoją branżą, co pozwala Ci na zaczerpnięcie pomysłów na to, co powinieneś zamieścić w Twoim CV i liście motywacyjnym.

Daniel Fernández, dziennikarz, InfoPraca