Błędy, które mogą zrujnować CV

Większość kandydatów na jakiekolwiek stanowisko pracy podczas pisania CV popełnia małe błędy

Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka mogą one zostać niezauważone, podczas pierwszego przesiewu życiorysów osoba zajmująca się selekcją kandydatów potraktuje te błędy jako wystarczające do odrzucenia danego CV. Poniżej opiszemy niektóre z najczęściej popełnianych błędów, które powinieneś mieć na uwadze podczas redagowania dokumentu:

Życiorys powinien być dostosowany do odbiorcy

Kolejność doświadczenia zawodowego powinna być inna w przypadku, gdy Twój życiorys kierowany jest do agencji reklamowej od tej znajdującej się w życiorysie kierowanym do np. kawiarni. Dlatego też zapomnij o zredagowaniu idealnego modelu i wykonaniu 100 kserokopii. Zawsze poświęć danemu życiorysowi troszkę więcej czasu i przemyśl, co rzeczywiście może zainteresować firmę, do której chcesz go przesłać.

Staraj się, aby Twoja prezentacja była dość schematyczna

Zagmatwane i długie paragrafy często nudzą czytelnika, co może spowodować, że pracodawca straci zainteresowanie danym tekstem.

Synteza

Dokonaj syntezy całej informacji tak, abyś nie przekroczył dwóch stron. Postaraj zmieścić się na jednej czy półtorej stronie.

Poprawa

Popraw Twój tekst tyle razy, ile tylko będzie potrzeba. Staraj się, aby nie popełnić żadnego błędu ortograficznego ani stylistycznego. Błędy wywierają bardzo negatywne wrażenie na osobie, która czyta życiorys.

Język

Stosuj odpowiednie słownictwo i pisz zwięźle, jasno i wyraźnie. Nie używaj słownictwa zbyt technicznego czy wyszukanego, ponieważ może to zostać odczytane jako próżność, a nie tego pragniesz.

Selekcja

Usuń zbędną informację. Nie pisz, że ukończyłeś szkołę średnią, jeśli jest to oczywiste, ponieważ ukończyłeś studia wyższe .

Wizerunek

Zredaguj swoje życiorysy na komputerze. Do wydrukowania użyj papieru wysokiej jakości i optymalnych ustawień wydruku. Niektórzy specjaliści od Human Resources doradzają użycie papieru w innym kolorze niż tradycyjny biały, ponieważ jest to jeden ze sposobów wyróżnienia życiorysu od dziesiątek innych.

Szczerość

Nie kłam, ale nie podawaj informacji, która nie sprzyja Twojemu wizerunkowi. Jeśli Twoje CV zostanie wybrane, na spotkaniu twarzą w twarz zostaniesz zapytany o wszystko, co się tam pojawiło. I jeśli zamieściłeś fałszywe dane, zostanie to łatwo odkryte. Pamiętaj jednak, że osoba prowadząca z Tobą wywiad, nie zada Ci żadnego pytania na temat, o którym nic nie wie.

Prostota

Nie przesadzaj z kreatywnością podczas tworzenia szaty graficznej Twojego życiorysu. Ma to być dokument przede wszystkim funkcjonalny, a więc postaraj się, aby był jak najprostszy.

Wszystkie porady, jakie tutaj podajemy, powinny być stosowane w sposób ogólny. Zalecamy zastosowanie klasycznego podziału informacji: dane osobiste, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, języki, znajomość informatyki i zainteresowania. W tym aspekcie istnieje oczywiście pewna możliwość wprowadzania zmian, to znaczy, jeśli chcesz dodać jakiś nowy element, możesz to zrobić, ale pamiętaj, że powinieneś posiadać wystarczającą ilość informacji na dany temat. Przeważnie to w „doświadczeniu” popełnia się największą ilość błędów. Wyliczymy te najbardziej powszechne, aby pomóc Ci je uniknąć.

Kolejność

Nie umieszczaj Twoich wcześniejszych miejsc pracy według kolejności chronologicznej, ale według ich ważności. Unikaj zamieszczania tych prac, które niczego nie wnoszą i nie mają żadnego związku z profilem oferowanej pracy. Pamiętaj jednak, że niektóre prace, pomimo że nie są bezpośrednio powiązane z oferowanym stanowiskiem, wymagają takich samych cech lub umiejętności kandydata. Na przykład tak praca na stanowisku sprzedawcy w sklepie, jak i praca na stanowisku przedstawiciela handlowego wymagają dobrego stosunku z klientem i są wartościowym doświadczeniem w branży handlowej.

Logika

Nie pozostawiaj czarnych dziur w Twojej biografii, czyli staraj się nie pozostawiać pustych okresów, w których nic nie robiłeś. W przeciwnym razie z pewnością zostaniesz zapytany podczas spotkania o to, czym tłumaczysz ten bezczynny okres.

Odpowiedzialność

Staraj się nie skupiać uwagi na zajmowanych w uprzednich pracach stanowiskach, ale na wynikach pomyślnie przeprowadzonych projektów (jeśli są one pozytywne).

Laura Flores, dziennikarka